Rady - návody

Montáž oplocení z pletiva

Chcete si postavit plot vlastními silami a nevíte si rady?

Podívejte se na náš návod, jak postavit pletivo. Pokud si ani tak nebudete jisti, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám poradíme.

Potřebný materiál:

Pletivo, sloupky, vzpěry, napínací drát, vázací drát, napínáky, zahradní brány, branky, beton či zemní vruty.

Potřebné věci:

Zemní motorový vrták či ruční zemní vrták - o průměru 300mm (lze nahradit rýčem a lopatou), stavební provázek + dřevěné kolíky, lopata a stavební kolečko, vrtačka + vrták na kov, kleště, nebo stranový klíč na utahování napínáku, štípací kleště na drát.

1. Vytyčení pozemku a hloubení děr na plotové sloupky

Pomocí stavebního provázku a kolíků si vytyčíme pozemek.

a) Vykopeme díry o průměru alespoň 15cm a hloubce 50-70cm cca po 2,5-3m. Dávejte pozor na to, že maximální přípustná délka mezi sloupky je 3m. Dalším krokem je, vyznačit si na každém sloupku značku ve stejné výšce, aby byly všechny sloupky ve stejné úrovni.

786.jpg

b) Zemní vruty na ukotvení plotu jsou výbornou náhradou na místo zdlouhavého betonování sloupků na plot. Hodí se pro dočasné montáže nebo pro rychlé instalace plotů. Zemní vrut se jednoduše ručně pomocí tyče na ruční montáž zatočí do země, vsadí se sloupek, vnitřní část vrutu se zasype štěrkem a je hotovo.

785.jpg

2. Sloupky

Sloupky doporučujeme zvolit vyšší o 50 cm než je Vámi zakoupená výška pletiva. Do vykopaných děr nasypeme suchý beton, podle nataženého provázku vložíme do betonu sloupky. Před tím si musíme změřit skutečnou výšku pletiva, vyrovnáme vodováhou a kolem sloupku udusáme beton. Beton necháme 3- 5 dnů, podle počasí vyzrát. Při použití zemních vrutů betonování odpadá.


3. Boční vzpěry

Vzpěra po obou stranách sloupku musí být na každých 25-30 metrů plotu a při každé změně směru. Vzpěry betonujeme šikmo, asi 25 cm od vrchu sloupku, v každém rohu, u branek a na konci oplocení. Na sloupek nasadíme objímku, ke které připevníme vzpěru.

787.jpg

4. Přichycení napínáků

792.png

Napínák přichytíme na sloupek pomocí objímky, nebo napínacího drátu. Na počáteční a koncový sloupek je vhodné použít napínák, ten doporučujeme i pokud do oplocení vkládáme branku nebo bránu. Očka na přichycení napínáku se používají pouze nahoru a dolů. Na jednu napínací tyč tedy potřebujeme dvě očka se závitem na upevnění napínací tyče.


5. Napínací drát

791.png

Na sloupky přidáme příchytky na napínací drát. Šroubek doporučuje dávat 3 příchytky na jeden sloupek při výšce pletiva 150cm a více. V případě, že používáte pletivo nižší, tak pak stačí 2 příchytky na sloupek. Na sloupky, kde jsou napínáky, příchytky nemontujeme, protože napínací drát bude uchycen v napínáku. U pletiva 100cm a 125cm vysokého stačí 2 řady napínacích drátů (nahoře a dole) U pletiv výšky 150cm a vyšší doporučujeme použít 3 řady napínacích drátů (nahoře, uprostřed a dole). V pletivu je napínací drát vždy zapleten nahoře a dole, středový napínací drát zakoupíte zvlášť a napnete mezi sloupky před montáží pletiva. Napínací dráty se vypínají pomocí napínáků. Napínací drát na jedné straně upevníme ke sloupku a na druhé straně vložíme do napínáku a pomocí kleští nebo kombinaček drát vypneme. Po vypnutí vložíme napínací dráty do příchytek na každém sloupku.


6. Natažení pletiva

790.png Roli pletiva přichytíme k prvnímu sloupku pomocí vázacího drátu. Vázací drát musíme provléct každým okem na pletivu a kolem sloupku. U pletiva se zapleteným napínacím drátem je napínací drát zapletený nahoře a dole. Dráty mají dostatečný přesah, aby se mohly na jedné straně uchytit ke sloupku a na druhé straně do napínáku. Po přichycení začátku pletiva ke sloupku uchytíme napínací dráty ke sloupku popř. do napínáku. Roli postupně rozvineme a průběžně navěšujeme horní napínací drát do příchytek. Jakmile celou roli rozvineme, vrátíme se na začátek a ručně pletivo vypínáme. Pokud máme pletivo vypnuté, vložíme spodní napínací drát do příchytek na napínací drát. Posledním krokem je přichycení pletiva ke středovému napínacímu drátu (v každém poli cca. 3x). Dále je vhodné přimontovat pletivo vázacím drátem ke každému sloupky na 2-3 místech.


  

Přejeme Vám hodně štěstí při montáži a ať se vše podaří dle vašich představ! 

Nejčastější dotazy

Jaké pletivo mám zvolit, pozinkované nebo poplastované? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Výhoda pozinkovaného pletiva je v silnějším průměru drátu, ale nevýhoda je v samotné instalaci. Toto pletivo je tužší, proto je montáž o něco náročnější. Je třeba vědět, že pozinkované pletivo vlivem počasí oxiduje, tudíž ze stříbrného se pak stane matné. Poplastované pletivo díky své zelené barvě hezky splyne s okolím, lépe se instaluje a na rozdíl od pozinkovaného má dvojí povrchovou úpravu. Jádro tvoří pozinkovaný drát, který je obalený plastovou PVC vrstvou. Pokud bychom tedy měli doporučit jedno z těchto pletiv, tak bychom dali přednost pletivu poplastovanému.

Nabízíte dva průměry sloupků. Jaké mám pro svůj plot zvolit?

Plotové sloupky nabízíme ve dvou průměrech. Sloupky Ø 38 mm doporučujeme použít jako průběžné a silnější sloupky Ø 48 mm by se měly instalovat na začátku a na konci plotu, dále pak v rozích, popř. na delších plotových úsecích, kde budete usazovat vzpěry.

Co znamená pletivo s napínacím drátem nebo bez něj?

Rozhodně to neznamená, že pletivo Vám bude dodáno bez napínacího drátu. Napínací drát je u pletiva samozřejmě potřeba. Rozdíl je akorát v montáži. Buď koupíte pletivo s již zapleteným drátem a budete mít větší práci s vypnutím pletiva nebo koupíte napínací drát zvlášť a budete muset zvládnout navěšování pletiva na krásně vypnuté napínací dráty. Jde o zapletené a nezapletené dráty pouze nahoře a dole, doprostřed musíte napínací drát přikoupit vždy zvlášť.

Aktuality

CENTRÁLA - VELKOOBCHOD
Šroubek Ústí nad Labem, s.r.o.
Ústí nad Labem - Předlice

Tovární 3416/42
400 01  Ústí nad Labem

Tel.:
Fax:
Mobil:

Email:

+420 475 504 499-500
+420 475 504 501
+420 724 013 805

info@epletiva.cz 

PROVOZOVNA  - odběrové místo
Ústí nad Labem - Předlice
(maloobchodní prodejna)

Tovární 3416/42
400 01  Ústí nad Labem

Tel.:
Fax:
Mobil:

Email:

+420 475 504 502
+420 475 504 501
+420 602 535 528

predlice@epletiva.cz

PROVOZOVNA  - odběrové místo
TEPLICE
(vedle Fotostaru)

Okružní 2004
415 01 Teplice - Trnovany

Tel.:
Fax:
Mobil:

Email:

+420 417 533 697-8
+420 475 504 502
+420 606 758 620

teplice@epletiva.czTento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Rozumím